Není zakázáno, aby si maminky na mateřské dovolené přivydělávaly, musí ale splňovat několik pravidel. Pokud by měl být přivýdělek vykonáván u stejného zaměstnavatele, u kterého čerpají mateřskou dovolenou, musí se jednat o jiný druh pracovněprávního vztahu (např. DPP či DPČ) a nesmí se jednat o stejný druh práce.
Přivýdělek na pracovní smlouvu
Maminka na mateřské dovolené si může přivydělat na základě pracovní smlouvy, nesmí být ale uzavřena na stejnou činnost, ze které čerpá mateřskou dovolenou. Je zde třeba také myslet na to, že z přivýdělku bude muset zaplatit sociální a zdravotní pojištění, i přesto, že je za ni plátcem pojistného v době mateřské dovolené stát.
Přivýdělek na DPČ
DPČ se vyplatí maminkám, které mají měsíční přivýdělek do 3 499 Kč měsíčně. Při výdělku do této částky se neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Při výdělku nad tuto částku, je zdanění stejné jako u klasické pracovní smlouvy.
Přivýdělek na DPP
Je třeba myslet na to, že v případě žen na mateřské dovolené je plátcem pojistného stát. Díky tomu je výhodné uzavřít přivýdělek na základě DPP – dohody o provedení práce. Na základě DPP si můžete přivydělat až 10 000 Kč měsíčně a neodvádíte z toho sociální ani zdravotní pojištění. A pokud dotyčná podepíše u zaměstnavatele prohlášení poplatníka, neodvádí se ani daň. Nicméně i u DPP je třeba myslet na to, že musí být dohoda uzavřena na jiný druh práce, než ze kterého plyne peněžitá pomoc v mateřství.
Podnikání při mateřské dovolené
Pokud maminka před nástupem na mateřskou dovolenou podnikala jako OSVČ a vznikl jí nárok na mateřskou dovolenou z titulu placení nemocenské, nemůže v podnikání osobně dále pokračovat. Může tím ale pověřit blízkou osobu např. partnera nebo zaměstnance. Pokud ale nečerpá z tohoto titulu peněžitou pomoc v mateřství a podnikání měla jen jako takzvanou vedlejší činnost vedle zaměstnání, vůbec se ho mateřská dovolená nedotkne a můžete v něm pokračovat.