Chystají se velké změny, které zásadně ovlivní účetnictví v České republice. Nový zákon o účetnictví, na který mnozí netrpělivě čekají, by měl přinést modernizaci a zjednodušení mnoha stávajících pravidel. Kdy začne platit a jaké nejzásadnější změny nás čekají?
Platnost nového zákona o účetnictví
Návrh dlouho očekávaného nového zákona o účetnictví zveřejnilo Ministerstvo financí již v lednu 2024. Podle původního plánu měl vstoupit v platnost již 1. ledna 2025, už teď ale víme, že jeho účinnost se pravděpodobně posune až na rok 2026, nebo dokonce 2027. Pevné datum stále není stanovené.
Proces schvalování je složitý a vyžaduje úpravu mnoha dalších zákonů a vyhlášek. Tato úprava má totiž výrazně změnit koncepci současné legislativy, která platí již od začátku devadesátých let.
Nejzásadnější změny v novém zákoně o účetnictví
Jak jsme již zmínili, podle aktuálního zákona o účetnictví se řídíme již přes třicet let. Vzhledem k tomu, jak moc se od devadesátých let změnilo fungování světa, je logické, že je do zákona potřeba promítnout moderní trendy a snížit administrativní zátěž.
1. Přiblížení českých účetních standardů mezinárodním pravidlům IFRS
Jednou z nejzásadnějších změn zákona o účetnictví bude přiblížení českých účetních standardů mezinárodním pravidlům IFRS, což zlepší přesnost a srovnatelnost účetních výkazů. Ministerstvo financí již zveřejnilo pracovní verzi návrhu nového zákona, která nyní prochází připomínkovým řízením. Některé části se tak mohou ještě změnit.
2. Sjednocení vyhlášek
Další velká změna se týká struktury vyhlášek – současné vyhlášky pro podnikatelský, bankovní a neziskový sektor se mají sjednotit do jedné. Důvodem je snaha o zjednodušení účetnictví.
Důraz bude nově kladen především na účetní výkaznictví a přesnost obsahu finančních výkazů. Nově zavedené pojmy jako aktiva, dluhy, výnosy a náklady budou mít své základy v mezinárodních standardech, což zajistí větší transparentnost.
3. Změna účtování leasingu a dotací na dlouhodobý majetek
Leasing bude nově účtován jako právo užívání, nejen jako finanční leasing. To se dotkne zejména středních a velkých firem, které budou muset přizpůsobit své účetní systémy.
Změní se také účtování dotací na dlouhodobý majetek – místo snížení pořizovací ceny budou tyto dotace vykazovány jako výnos příštích období.
Přestože na finální podobu zákona si budeme muset ještě počkat, je užitečné se s plánovanými změnami průběžně seznamovat. Bez debat přinesou nový pohled na vedení účetnictví v České republice.